OSCARS ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ

Written by on 26th April 2021

Frances McDormand's bizarre Oscars speech howl has a touching meaning  behind it | HELLO!

Σε μία τελετή που διέφερε από τις συνηθισμένες, η 93η απονομή των Βραβείων Όσκαρ έλαβα χώρα την Κυριακή, καταφέρνοντας να πραγματοποιηθεί σε μια χρονιά που η πανδημία έφερε τα πάνω κάτω και στη βιομηχανία του σινεμά.

Νικήτρια ταινία αναδείχθηκε το “Nomadland”, κερδίζοντας και το βραβείο σκηνοθεσίας για την Chloé Zhao, η οποία γίνεται η δεύτερη γυναίκα που βραβεύεται για την σκηνοθεσία της έπειτα από την Kathryn Bigelow και το “Hurt Locker” το 2009.

Ο Anthony Hopkins κέρδισε το Όσκαρ Α’ Ανδρικού Ρόλου για μια από τις πιο συγκλονιστικές ερμηνείες των τελευταίων χρόνων στην ταινία ‘The Father”, αν και οι προβλέψεις έδιναν φαβορί τον πρόωρα εκλιπόντα ηθοποιό Chadwick Boseman για την ερμηνεία του στην ταινία “Ma Rainey’s Black Bottom”.

Anthony Hopkins 2021 Oscars win for Best Actor: The Father star upsets  Chadwick Boseman - GoldDerby

Μεγάλη νικήτρια η “Frances McDormand” που απέσπασε το Όσκαρ Α’ Γυναικείου Ρόλου για την ερμηνεία της στο “Nomadland”, το τρίτο της αγαλματίδιο στην ιστορία του θεσμού. Τα φαβορί επικράτησαν στους Β’ Ρόλους, με την 74χρονη Yuh-jung Youn να γίνεται η πρώτη ηθοποιός από την Κορέα που κερδίζει Όσκαρ στην ιστορία του θεσμού και το Όσκαρ Β΄ Αντρικού ρόλου να πηγαίνει στον Daniel Kaluuya για την ερμηνεία του στην ταινία “Judas and the Black Messiah”.

H.E.R.'s 'Fight for You' Wins Oscars' Unpredictable Original Song Race -  Variety

Το “Fight For You” της H.E.R. απέσπασε το Όσκαρ καλυτέρου τραγουδιού, το όποιο κι ακούγεται στην ταινία “Judas and the Black Messiah”.

Ακολουθούν οι νικητές της 93ης απονομής των Όσκαρ.

Best Picture (Καλύτερη Ταινία)

«The Father» (Sony Pictures Classics)
«Judas and the Black Messiah» (Warner Bros.)
«Mank» (Netflix)
«Minari» (A24)
«Nomadland» (Searchlight Pictures)
«Promising Young Woman» (Focus Features)
«Sound of Metal» (Amazon Studios)
«The Trial of the Chicago 7» (Netflix)

Best Director (Καλύτερος Σκηνοθέτης)

Thomas Vinterberg («Another Round»)
David Fincher («Mank»)
Lee Isaac Chung («Minari»)
Chloé Zhao («Nomadland»)
Emerald Fennell («Promising Young Woman»)

Best Actor in a Leading Role (Α’ Ανδρικός Ρόλος)

Riz Ahmed («Sound of Metal»)
Chadwick Boseman («Ma Rainey’s Black Bottom»)
Anthony Hopkins («The Father»)
Gary Oldman («Mank»)
Steven Yeun («Minari»)

Best Actress in a Leading Role (Α’ Γυναικείος Ρόλος)

Viola Davis («Ma Rainey’s Black Bottom»)
Andra Day («The United States v. Billie Holiday»)
Vanessa Kirby («Pieces of a Woman»)
Frances McDormand («Nomadland»)
Carey Mulligan («Promising Young Woman»)

Best Actor in a Supporting Role (Β’ Ανδρικός Ρόλος)

Sacha Baron Cohen («The Trial of the Chicago 7»)
Daniel Kaluuya («Judas and the Black Messiah»)
Leslie Odom Jr. («One Night in Miami»)
Paul Raci («Sound of Metal»)
Lakeith Stanfield («Judas and the Black Messiah»)

Best Actress in a Supporting Role (Β’ Γυναικείος Ρόλος)

Maria Bakalova («Borat Subsequent Moviefilm»)
Glenn Close («Hillbilly Elegy»)
Olivia Colman («The Father»)
Amanda Seyfried («Mank»)
Yuh-jung Youn («Minari»)

Best Animated Feature Film (Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων)

«Onward» (Pixar)
«Over the Moon» (Netflix)
«A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon» (Netflix)
«Soul» (Pixar)
«Wolfwalkers» (Apple TV Plus/GKIDS)

Best Adapted Screenplay (Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο)

«Borat Subsequent Moviefilm»
«The Father»
«Nomadland»
«One Night in Miami»
«The White Tiger»

Best Original Screenplay (Καλύτερο Πρωτότυπο Σενάριο)

«Judas and the Black Messiah»
«Minari»
«Promising Young Woman»
«Sound of Metal»
«The Trial of the Chicago 7»

Best Original Song (Καλύτερο Πρωτότυπο Τραγούδι)

«Fight for You» από το «Judas and the Black Messiah» (H.E.R.)
«Hear My Voice» από το «The Trial of the Chicago 7» (Celeste Waite)
«Húsavík» από το «Eurovision Song Contest»
«Io Si (Seen)» από το «The Life Ahead» (Laura Pausini)
«Speak Now» από το «One Night in Miami» (Leslie Odom, Jr.)

Best Original Score (Καλύτερη Πρωτότυπη Μουσική Επένδυση)

«Da 5 Bloods» – Terence Blanchard
«Mank» – Trent Reznor, Atticus Ross
«Minari» – Emile Mosseri
«News of the World» – James Newton Howard
«Soul» – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Best Sound (Καλύτερος Ήχος)

«Greyhound» – Beau Borders, Michael Minkler, Warren Shaw, David Wyman
«Mank» – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin
«News of the World» – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller, John Pritchett
«Soul» – Ren Klyce, Coya Elliott, David Parker
«Sound of Metal» – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Phillip Bladh

Best Costume Design (Καλύτερος Ενδυματολογικός Σχεδιασμός)

«Emma» – Alexandra Byrne
«Mank» – Trish Summerville
«Ma Rainey’s Black Bottom» – Ann Roth
«Mulan» – Bina Daigeler
«Pinocchio» – Massimo Cantini Parrini

Best Animated Short Film (Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων Μικρού Μήκους)

«Burrow» (Disney Plus/Pixar)
«Genius Loci» (Kazak Productions)
«If Anything Happens I Love You» (Netflix)
«Opera» (Beasts and Natives Alike)
«Yes-People» (CAOZ hf. Hólamói)

Best Live-Action Short Film (Καλύτερη Live-Action Ταινία Μικρού Μήκους)

«Feeling Through» – Doug Rol & Susan Ruzenski
«The Letter Room» – Elvira Lind & Sofia Sondervan
«The Present» – Ossama Bawardi & Farah Nabulsi
«Two Distant Strangers» – Travon Free & Martin Desmond Roe
«White Eye» – Shira Hochman & Tomer Shushan

Best Cinematography (Καλύτερη Φωτογραφία)

«Judas and the Black Messiah» – Sean Bobbitt
«Mank» – Erik Messerschmidt
«News of the World» – Dariusz Wolski
«Nomadland» – Joshua James Richards
«The Trial of the Chicago 7» – Phedon Papamichael

Best Documentary Feature (Καλύτερο Ντοκιμαντέρ)

«Collective» (Magnolia Pictures & Participant)
«Crip Camp» (Netflix)
«The Mole Agent» (Gravitas Ventures)
«My Octopus Teacher» (Netflix)
«Time» (Amazon Studios)

Best Documentary Short Subject (Καλύτερο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους)

«Colette» (Time Travel Unlimited)
«A Concerto Is a Conversation» (Breakwater Studios)
«Do Not Split» (Field of Vision)
«Hunger Ward» (MTV Documentary Films)
«A Love Song for Latasha» (Netflix)

Best Film Editing (Καλύτερο Μοντάζ)

«The Father» – Yorgos Lamprinos
«Nomadland» – Chloé Zhao
«Promising Young Woman» – Frédéric Thoraval
«Sound of Metal» – Mikkel E.G. Nielsen
«The Trial of the Chicago 7» – Alan Baumgarten

Best International Feature Film (Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία)

«Another Round» (Δανία)
«Better Days» (Χονγκ Κονγκ)
«Collective» (Ρουμανία)
«The Man Who Sold His Skin» (Τυνησία)
«Quo Vadis, Aida?» (Βοσνία και Ερζεγοβίνη)

Best Makeup and Hairstyling (Καλύτερο Μακιγιάζ & Μαλλιά)

«Emma» – Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze
«Hillbilly Elegy» – Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle
«Ma Rainey’s Black Bottom» – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson
«Mank» – Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff
«Pinocchio» – Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

Best Production Design (Καλύτερος Σχεδιασμός Παραγωγής)

«The Father» – Production Design: Peter Francis / Set Decoration: Cathy Featherstone
«Ma Rainey’s Black Bottom» – Production Design: Mark Ricker / Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton
«Mank» – Production Design: Donald Graham Burt / Set Decoration: Jan Pascale
«News of the World» – Production Design: David Crank / Set Decoration: Elizabeth Keenan
«Tenet» – Production Design: Nathan Crowley / Set Decoration: Kathy Lucas

Best Visual Effects (Καλύτερα Οπτικά Εφέ)

«Love, Monsters» – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brian Cox
«The Midnight Sky» – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon, David Watkins
«Mulan» – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
«The One, Only Ivan» – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez
«Tenet» – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley, Scott Fisher


Reader's opinions

Leave a Reply


Current track

Title

Artist

Background